top of page
  • Writer's pictureХЕЛТИКА ФАРМ

Започнете го денот со енергија!!!

Updated: Nov 4, 2021

Појадок е првиот оброк во денот, најчесто рано наутро, пред да се превземат обврските кои ги носи тековниот ден. Појадокот честопати се нарекува “најважниот оброк на денот”, но за жал, многу луѓе немаат време да подготват здрав и вкусен појадок.

Ако сте кратки со време, подготвување на природни сокови обезбедува едноставен и брз начин за подготовка на појадок кој ги содржи сите хранливи состојки кои ви се потребни. Следниов рецепт за утрински сок ќе ви даде поттик на енергија која ќе ве води низ целиот ден.

Ви препорачуваме да подготвите сок јагоди збокатен со хијалуронска киселина. Овој природен напиток е многу лесен за подготовка и нема да Ви одземе повеќе од 10 минути од Вашето време, се што ви треба е:

Измијте ги сите состојки со ладна вода и излупете ги доматите, морковите и портокалот.

Во блендер ставете половина чаша вода (секогаш прво ставете вода во блендерот, ова ќе му помогне на вашиот блендер да ги обработува состојките полесно). Исечете ги морковите и доматите на мали парчиња и ставете ги во блендер, додајте ги јагоди и резенките од портокал. Измешајте ги сите состојки додека не се хомогена маса, служат во голема стаклена чаша и пред конзумација додајте седум капки на хиполуронска киселина (Doc Hyaluronic Acid).

Овој сок му дава на вашето тело енергија, што му е потребна, бидејќи е полн со извонредни витамини и хранливи материи, плус хиалуронска киселина DOC допринесува за подобрување на следните телесни функции:

Подобрување на функцијата на мускулно-скелетен систем.

Ги подмачкува зглобовите, со што се намалува триењето и ја подобрува нивната мобилност. Ги штити зглобовите, мускулите и ‘рскавицата против стареењето. Ги апсорбира вибрациите што се случуваат за време на вежбањето, го намалува воспалението и ја ублажување на болката.


Ефект врз кожата – Ја навлажнува кожата, давајќи му млад изглед. Ја зголемува еластичноста на кожата. Спречува формирање на брчки. Помага да се создаде ново ткиво помага во намалување на можноста за појава на лузни. Помага за брзо заздравување на раните.

Обезбедува влага во очите и им помага да останат чисти, подмачкани и здрави, помага во оддржување на здрав кардиоваскуларен систем и ги намалува воспалениат во телото.


Let's Health!

Здравје и енергија, виталност и убавина.


70 views0 comments

Comentarios


bottom of page