top of page
  • Writer's pictureХЕЛТИКА ФАРМ

Направете рестарт на Вашето тело, со овој извонреден рецепт за детоксикација!

Updated: Nov 4, 2021

Дебелото црево има тенденција да задржи голема количина на токсини и фекални материи, што може значително да влијае на целокупното здравје. Детоксикација може да помогне да се отстрани токсинот, да се врати ефикасноста и да се добие севкупно чувство за здравје. Постојат повеќе начини на детоксикација во оваа прилика Ви предлагаме комбинација од јаболко, морска сол, ѓумбир и лимон.Придобивки од детоксикација.


Состојките во овој напиток синергистички работат заедно за да ја смират иритацијата во желудните и дигестивните системи. Сокот од јаболко може да помогне да се отстранат сите наталожени токсини во дебелото црево, а ѓумбирот има природно антиинфламаторно дејство што може да одговори на секоја иритација. Лимонот обезбедува лимонска киселина, која директно помага во варењето на храната и ги подобрува движењата во дебелото црево. Лимонот е исто така добар извор на витамин Ц, моќен антиоксиданс. Ова може да му помогне на системот да се бори за да го намали формирањето на слободни радикали, што може да предизвика широк спектар на заболувања.


Многумина сметаат дека детоксикација на дебелото црево е природен лек за запек, цревна непријатност, симптоми на нервозно црево, чувство на надуеност и слично.

Doc Mastic природен пристап во третман на Helicobacter pylori (Хеликобактер пилори), чир во желудникот и чир во дуоденумот, воспалително заболување на цревата (IBD), кандида.

Состојки:


1 чаша цеден сок од органско јаболко

1 лажиче. сок од ѓумбир

1/2 лажиче. морска сол

1/2 чаша прочистена вода

2 лажички цеден сок од органски лимон


Упатство за подготовка:

  1. Прочистената вода ставете ја во ѓезве и загревајте ја пред точката на вриење. Идеално, водата треба да биде топла, но не доволно топла за да Ве изгори.

  2. Истурете ја загреаната вода во чаша, а потоа додадете морска сол. Промешајте ја оваа смеса додека солта целосно не се раствори во водата.

  3. Додадете ги овошниот сок и сокот од ѓумбир. Промешајте ја смесата додека не добие јасна кафеава боја. Пијте веднаш.

Колку често треба да се прави детоксикација?


Идеално, за да се добие најдобар резултат од овој детокс, треба да се зема три пати на ден за време на периодот на чистење. За најдобри резултати, првата доза може да се земе со појадок. Втората доза на детоксиката треба да се земе со лесен ручек. Третата доза треба да се земе веднаш пред спиење. Обидете се да пиете што е можно повеќе вода на ден за да може да се зголеми ефикасноста на детоксикација.


Let's Health!

Здравје и енергија, виталност и убавина.3,464 views0 comments

コメント


bottom of page